Technologia

Domy z bali to przede wszystkim wysokiej jakości ręcznie budowane domy z naturalnych
nietoczonych okrągłych pni drzew o średnicach od 30 cm do 50 cm.

O jakości domów z bali od setek lat świadczyły przede wszystkim umiejętności ludzi je budujących. Mimo rozwoju maszyn i narzędzi budownictwo z naturalnych okrągłych bali pozostało nadal ręcznym rzemiosłem.

Drzewa do budowy wybierane są jeszcze w lesie. Tak jak nakazuje tradycja i zdrowy rozsądek ścinane są te naprawdę wyrośnięte które pozostawione na długo dłużej w lesie skazane byłyby na obumieranie i gnicie.

Budowanie więc z bali ok 100 letnich o średnicach w przedziale 30cm - 40cm jest naturalnym wyborem i tradycją autentycznego budownictwa z bali.

Budowane przez nas domy z bali zalicza się do tak zwanych ręcznie budowanych w technice w pełni odrysowanego bala, nie wymagających optykania.

Naturalny kształt i wymiary bali:

Bale kładzione są na ścianach raz grubym (odziomek) a raz cieńkim końcem (czub) na tym samym narożniku. Tak zwana zbieżystość naszych bali to ok 0,7cm na jeden metr długości. Oznacza to że róznica w średnicy bali o długości 10m to ok. 7cm.

W pełni odrysowany bal oznacza że każda okrągła bala, zachowując swój oryginalny kształt oraz wymiar musi być odrysowana względem bali poniżej na ścianie zanim zostanie wycięta. Każdy element jest więc wstępnie ustawiany i odrysowywany zanim zostanie wycięty. Sosna, z której najczęściej budujemy, ze względu na swoje nieregularne kształty, wydaje się być surowcem idealnym, który w pełni oddaje możliwości stosowanej przez nas technologii.

Ręcznie budowane oznacza że każda bala jest ręcznie odrysowywana oraz ręcznie wycinana za pomocą piły spalinowej oraz wszelkiego rodzaju narzędzi ręcznych (dłuta, specjalne żłobiki etc.).

Kolejnym elementem wyróżniającycm budowane przez nas domy z bali to sposób łączenia wzdłużnego między balami. Jest to tak zwany podwójnie odrysowany rowek z zamkiem. Ten rodzaj wycięcia wzdłuż bali pozwala przede wszystkim kontrolować miejsce pękania bali podczas schnięcia. W tym przypadku, ponieważ najwięcej drewna jest wybierane od góry kłody, to właśnie w tym miejscu następuje pękanie. Górny grzbiet kłody to optymalne miejce na pękanie bowiem nie jest widoczne od zewnątrz oraz w przeciwnieństwie do pękania od dołu nie osłabia statyki całej ściany (nie powoduje tak zwanego zjawiska klapania bali - bale które pękają od dołu dodatkowo osuwają sie w dół ). Dodatkowo pękanie kłody ku górze oznacza lepszy docisk między balami na krawędziach co poprawia znacznie szczelność konstrukcji.

W rzeczywistości wykonuje się dwa wycięcia (od góry i od spodu belki stąd nazwa podwójnie odrysowany - rysujemy i wycinamy zarówno na belce górnej jak i dolnej), dodatkowo jeszcze wprowadzając wypust (zamek), który korzystnie wpływa na sposób uszczelnienia połączenia (wełna jest dociskana przez wypust w rowku).

 

Wełna owcza jako uszczelnienie między balami:

Podczas demontażu konstrukcji i przed załadunkiem na ciążarówki wszystkie wycięcia wypełniane są odpowiednio impregnowaną wełną owczą. Poza oczywistymi względami ekologicznymi i zdrowotnymi wełnę owczą podobnie jak drewno charakteryzuje zdolność akumulowania i oddawania wilgoci w zależności od panujących warunków atmosferycznych bez uszczerbku na właściwościach izlolacyjnych.

Konstrukcje dachowe:

Charakterystycznym elementem budowanych przez nas domów są konstrukcje nośne dachów z okrągłych bali, to znaczy belce kalenicowej w szczycie oraz belkach oczepowych na dole i płatwiach pośrednich biegnących wzdłuż dachu. Dach oparty w szczycie na belce kalenicowej to typowe rozwiązanie dla domów z bali. Zastosowanie w tym miejscu nieregularnych okrągłych bali to nie tylko wspaniały dodatek do naszego domu ale przede wszystkim konstrukcja dachu doskonale sztywna, nie rozpierająca zewnętrzych ścian wieńcowych, równomiernie przenosząca obciążenie na wszystkie ściany nośne budynku., przystosowana do ciężkich pokryć dachowych takich jak dachówka. Bale dachowe, dodatkowo wychodzące poza lico ścian szczytowych (ok. 150cm) umożliwiają zabudowę dachu, która w sposób doskonały chroni ściany zewnętrzne przed nadmiernym zaciekaniem i wypłukiwaniem substancji impregnujących.

Nasze domy z bali nie wymagają optykania ani doszczelniania. Szczelność a co za tym idzie jakość domu drewnianego można osiagnąć tylko poprzez spełnienie podstawowych warunków rzetelnego budownictwa z bali:

  • Odpowiedni projekt:

Projekt domu z bali powinien uwzględniać technologie w jakiej będzie zbudowany. W przypadku technologii wieńcowej należy przede wszystkim przestrzegać zasad dotyczących odległości między narożnikami, które stabilizują całą konstrukcje.

  • Selekcja surowca:

Proces budowy polega na ciągłym dobieraniu i pasowaniu bali na ścianie. Bale mają to do siebie, że każda jest na swój sposób inna i nie wszystkie pasują w to samo miejsce. Od właściwego wykonania selekcji bali zależy jakość całego domu. Nie zawsze większa bala znaczy lepsza !

  • Właściwie wykonane wycięcia:

Wycięcia muszą być żłobione tak aby bale leżały jedna na drugiej wyłącznie na krawędziach zewnętrznych. Zarówno wycięcia narożne oraz połączenia wzdłużne tak zwane rowki są wykonane w ten sposób. Wspieranie się bali między sobą wewnatrz wycięc oznacza słaby docisk na krawędziach zewnętrznych.

  • Kontrola pęknięć

Schnięciu drewna towarzyszy przede wszystkim pękanie. Pękanie wewnątrz wycięcia oznacza jego rozszczelnienie dlatego bezwzględnie należy proces ten kontrolować.

mapa